کد خبر:7949
پ
تزئین ماشین عروس

نوآوری در تزیین ماشین عروس و دسته گل عروس

تزئین ماشین عروس و دسته گل عروس می تونه به زیبایی یک مراسم کمک بسیار خوب و شایان توجهی کنه پس نکات مهمی رو به شما گوشزد خواهیم کرد.     حالا چند ماهی می‌شود که با هم در کنار شغل اصلی‌شان ماشین و دسته گل عروس درست می‌کنند؛ البته به شیوه­ای متفاوت! آنها نه […]

تزئین ماشین عروس و دسته گل عروس می تونه به زیبایی یک مراسم کمک بسیار خوب و شایان توجهی کنه پس نکات مهمی رو به شما گوشزد خواهیم کرد.

 

 

حالا چند ماهی می‌شود که با هم در کنار شغل اصلی‌شان ماشین و دسته گل عروس درست می‌کنند؛ البته به شیوه­ای متفاوت! آنها نه گلفروشی دارند و نه انبار گل؛ آنها بعد از اینکه از راه‌های مختلف سفارش قطعی می‌گیرند، گل می‌خرند و ماشین عروس را تزئین می‌کنند؛ یک شغل بی‌دردسر با استفاده از استعداد، پشتکار و البته سلیقه خوبی که دارند.خانم قهرمانی برای ما از تجربیات‌شان می‌گوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اولین ماشین، ماشین خودم بود!

اولین تجربه گل زدن ماشین عروس من مربوط می‌شود به عروسی خودم. از قبل گفته بودم که دوست دارم ماشین عروسم را خودم گل بزنم. از روز قبل گل‌ها را خریده بودم و روز عروسی، با همان لباس عروس، راهی مکانی شدم که قرار بود ماشین را تزئین کنیم. به‌خاطر کمبود وقت هم به عکاس گفتیم آتلیه نمی‌آییم و باید بیاید و عکس‌هایش را همان‌جا حین گل‌زدن ماشین بگیرد. کار راحتی نبود، اما ارزش‌اش را داشت. نتیجه کار آنقدر خوب از آب در آمد که همان‌جا عکاس‌مان به من پیشنهاد کار داد. بعدها تابان هم که علاقه‌مند شده بود به من ملحق شد و با هم کار را به‌طور جدی شروع کردیم. اوایل مشتری‌هایمان بیشتر از میان دوستان و آشنایان بودند. اما بعدها که نمونه کارها را با کمک شبکه‌های اجتماعی در معرض دید قرار دادیم، مشتری‌های جدید پیدا شدند.

 

گل حساب و کتاب دارد

کاری که ما می‌کنیم خاص است و این خاص بودن قیمت بالایی دارد اما ما فعلا این قیمت را از مشتری‌هایمان نمی‌گیریم. قیمت‌های ما تقریبا همان قیمت معمول گلفروشی‌هاست. اگر هم ‌زمانی مشتری بخواهد کمتر هزینه کند نمی‌گذاریم کیفیت کارمان پایین بیاید. در عوض سعی می‌کنیم مدل را عوض کنیم. مثلا طرح را طوری انتخاب کنیم که در عین سادگی، زیبا و شیک باشد یا گل را ارزان‌ ولی زیبا انتخاب کنیم.

 

به گل و گلدان علاقه داشتم

اگر غرور و محدودیت‌های محیطی را کنار بگذاریم راحت‌تر می‌توانیم استعدادهای منحصربه‌فردمان را کشف کنیم. من تحصیلات دانشگاهی دارم اما همیشه از کودکی گل و کار کردن با آن را دوست داشتم. همیشه با گل و گلدان‌ها کار می‌کردم و مدل می‌دادم. هر کسی اگر به گذشته‌اش نگاه کند، حتما یک کاری بوده که در آن استعداد ویژه داشته؛ کاری که فقط او بوده که از پس آن بر می‌آمده و همیشه در آن بهترین بوده. باید این توانایی‌های ویژه را شناسایی کرد و به آنها پر و بال داد. باید همیشه حواسمان به‌خودمان و توانایی‌هایمان باشد. شاید کاری که الان مشغول انجام آن هستیم، آن چیزی نباشد که واقعا برایش ساخته شده‌ایم.

 

حرف حساب با داماد

معمولا حرف حساب و کتاب و مسائل مالی که می‌شود دامادها حرف آخر را می‌زنند. قیمت را که می‌گوییم عروس به داماد نگاه می‌کند. اما طرح و رنگ را اساسا با عروس خانم‌ها هماهنگ می‌کنیم. خیلی مهم است که حال و هوا و سلیقه مشتری دست‌ات بیاید و بدانی چه چیزی او را خوشحال و راضی می‌کند. در این مورد دانش روانشناسی خیلی به ما کمک کرد. من یک لیست بزرگ از سؤال دارم که وقتی عروس و دامادها برای بستن قرارداد می‌آیند از آنها می‌پرسم و علامت می‌زنم.

 

زود دست به‌کار می‌شویم

اینطور نیست که شب عروسی برویم گل بخریم. از یک‌ماه قبل چندین نمونه کار می‌زنیم و طرح‌های مختلف را تست می‌کنیم. روی کاغذ طرح می‌زنیم و ترکیب رنگی آن را با کامپیوتر چک می‌کنیم. کار ما ریزه‌کاری زیاد دارد. خیلی به جزئیات توجه می‌کنیم و این شاید یکی از وجوه اصلی تمایز ما با دیگران باشد. همیشه سعی می‌کنیم یک چیز جدید در کارمان داشته باشیم؛ مثلا نوعی پروانه تزئینی را به‌طور اختصاصی سفارش می‌دهیم. یا حروف برجسته را دوستانی که کار گرافیکی انجام می‌دهند برایمان می‌سازند. دائم هم در حال چرخ زدن در مغازه‌ها و بازارهای تزئینی هستیم، تزئینات جدید انتخاب می‌کنیم و ایده می‌گیریم.

 

آموزش تزئین ماشین عروس

 

 

اوایل دسته گل به آب می‌دادیم

دوره خاصی برای این کار ندیدیم و تجربی یاد گرفتیم. اوایل حواسمان به محکم‌کاری گل نبود و پیش می‌آمد که با یک باد یا سرعت زیاد اتومبیل، تزئینات روی ماشین کنده شود. فردایش عروس زنگ می‌زد که مثلا گل‌تان را باد زد و افتاد. البته در این موارد حتما مبلغ قرارداد را به عروس و داماد برمی‌گرداندیم. به هیچ وجه نمی‌خواستیم مشتری از ما ناراضی باشد. گاهی گلی که برای یک ماشین عروس درنظر گرفته‌ایم آن روز در بازار نیست. حتما باید قبل از عروسی چندین اتود زده باشیم که بتوانیم گل را سریع جایگزین یا طرح را عوض کنیم.

 

ما مشتری‌ مداریم اما…

معمولا مشتری‌ها اختیار طراحی را دست خودمان می‌دهند. مثلا عروس می‌گوید من یک ماشین عروس خاص می‌خواهم و باقی کار را به ما اعتماد می‌کند. بعضی‌ها هم وسواس بیشتری به خرج می‌دهند و راجع به نوع و رنگ گل یا نحوه تزئین نظر می‌دهند. یکسری پیشنهاد و ایده را که اصلا قبول نمی‌کنیم؛ به‌طور مثال به هیچ عنوان زیر بار نمی‌رویم که ماشین عروس را فقط با رز قرمز تزئین کنیم.

 

ماشین عروس کسب و کار ماست

سرعت رشد کارمان خوب است و زمان زیادی از ما می‌گیرد. خیلی روزها به نیروی کمکی احتیاج پیدا می‌کنیم. امیدواریم به‌زودی به جایی برسیم که بتوانیم کارهای دیگرمان را کنار بگذاریم و تمام زمانمان را به این کار اختصاص بدهیم. در حال حاضر کارهای متنوعی انجام می‌دهیم؛ از سبد و تاج گل گرفته تا جاحلقه و تزئین هدایای نامزدی و بله‌برون. حتی از الان داریم برای عید نوروز و سفره هفت‌سین طرح می‌زنیم. با وجود این دوست داریم حوزه کاری اصلی‌مان همچنان دسته گل و ماشین عروس باشد. دوست داریم با این عنوان جا بیفتیم و شناخته شویم. کار دسته گل و ماشین عروس هم از نظر اقتصادی پرسودتر است و هم رقیب کمتری دارد. ضمن اینکه امکان پیشرفت و شاخص‌شدن در بازار را هم دارد. به فکر زدن یک فروشگاه یا استودیو هم هستیم. دوست داریم برای کارمان جایی در مرکز شهر داشته باشیم که رفت‌وآمد عروس و دامادها به آن آسان‌تر باشد.

 

دعوت به مراسم یک عروس خونسرد

یکی از عروس‌هایی که به تازگی برای تزئین ماشین عروسش پیش ما آمد خیلی خونسرد بود. پنجشنبه برای بستن قرارداد به ما مراجعه کرد و همان جمعه عروسی‌شان بود. می‌گفت کلا اعتقاد ندارد که همه‌‌چیز را از قبل باید برنامه‌ریزی کرد. با وجود اینکه هیچ کاری را برنامه‌ریزی نکرده بود در نهایت همه کارهای عروسی‌اش خوب پیش رفت. ما را هم دعوت کرد و اتفاقا خیلی هم خوش گذشت. خیلی از او چیز یاد گرفتم.

منبع
دوشیزه
ارسال دیدگاه

This site is protected by wp-copyrightpro.com