کد خبر:8503
پ
برگزاری عروسی

شادی کردن در عروسی های مذهبی

در ابتدا باید در این مقاله عرض کنم که احترام به هر عقیده ای واجبه و ما هم در این سایت به هر نگرش و سطح فکری ای احترام می گذاریم مساله امروز در مورد مدل های شادی کردن در عروسی های مذهبیه پس با هم به ادامه این مقاله جالب می پردازیم . به […]

در ابتدا باید در این مقاله عرض کنم که احترام به هر عقیده ای واجبه و ما هم در این سایت به هر نگرش و سطح فکری ای احترام می گذاریم مساله امروز در مورد مدل های شادی کردن در عروسی های مذهبیه پس با هم به ادامه این مقاله جالب می پردازیم .

به گزارش سایت دوشیزه از وبلاگ زنان سرزمین من : عروسی کلن پدیده هیجان‌آور و دوست‌داشتنی و لذت بخشی است. مثل همین عروسی یکشنبه شب؛ اگر بگذریم از هیجان پوشیدن پیراهن مهمانی و کفش پاشنه ۱۷ سانتی حتی و دیدن فک و فامیل و دست انداختن همدیگر و کرکر خندیدن؛ باقی می‌ماند یک مراسم عروسی که مثلا برای شادی کردن از نوع مذهبی، آهنگ‌های مجاز در آن پخش می‌کردند؛ از خواجه امیری و شهرام شکوهی بگیرید تا محمد اصفهانی و محمد علیزاده. آهنگ‌هایی که نمی‌شد حتی با آن‌ها دست زد، چه برسد به اقدامات دیگر.

گذشته از این عروسی و از راه‌حلی که این بندگان خدا به ذهنشان رسیده و استفاده کرده‌اند، به واقع هنوز که هنوز است مدل شادی کردن درست درمان در مراسم عروسی برای آدم‌های مذهبی و اهل رعایت مشخص نیست. یادم می‌آید که خیلی سال قبل هم در این مورد نوشته بودم.

اغلب مراسم عروسی آدم مذهبی‌ها که می‌روم یا کاملاً سوت‌وکور است و بی‌سروصدا؛ یا نهایت مداحی دعوت کرده‌اند که چون آن بندگان خدا هم شعرهای درست درمان ندارند؛ یا همان ترانه‌های دیگر را باکمی تغییر در محتوا می‌خوانند و تنها چیزی که عاید مخاطب می‌شود این است که مجبورند به جای صدای قشنگ خواننده اصلی، صدای نخراشیده و نتراشیده مداح مذکور را تحمل کنند؛ و یا شعرهایی می‌خوانند در حد اشعار مهدکودک؛ مثلا در مراسم عروسی پسر همسایه مان، می‌خواندند: “عروسی عروسی؛ خروسیِ خروسی”. ازطرفی کلهم خیلی هم روش هیجان انگیزی نیست؛ بعضی مذهبی‌ها هم که دست به دامن این آهنگ‌های مجاز بی‌ربط به مراسم عروسی می‌شوند؛ همین آهنگ‌هایی که فقط به درد این می‌خورد که از ضبط ماشین و با صدای بلند و نصفه شب در اتوبان و جاده و این‌ها پخش شوند.

خلاصه که به‌هم‌ریختگی جالبی است و هرکسی برای خود ابداعی دارد. قبلا در مورد رابطه حکومت با عناصر فرهنگی زندگی مردم نوشته بودم و اینکه چه رابطه‌ای حاکمیت اسلامی با این عناصر برقرار کرده و چه تبعاتی داشته. الان بیشتر دلم می‌خواهد بدانم چه روش‌هایی می‌توان برای شادی در مراسم عروسی در نظر گرفت که هم خدا راضی باشد و هم خلق خدا؛ هم خدا بپسندد و هم خلق خدا با نیش باز و هیجانات درونی تخلیه‌شده مجلس را ترک کنند. اصلا خود دوستان متاهل در مراسم عروسی تان از چه روشی استفاده کردید؟ راضی بودید؟ یا کسی از اقوام و آشنایان روشی استفاده کرده که به نظرتان جالب آمده باشد؟

منبع
دوشیزه

This site is protected by wp-copyrightpro.com