کد خبر:9030
پ
جهیزیه

رسمی جاهلانه

متن این مقاله شاید یکم تند و تیز به نظر بیاد اما باید با یک سری از رسوم جاهلانه قبل از ازدواج برخورد کرد.امروز به سراغ یکی از داغ ترین مباحث ازدواج یعنی ازدواج رفتیم. حجت الاسلام شهاب مرادی، کارشناس خانواده، ازدواج و جوانان در این زمینه می گوید: وقتی صحبت از ازدواج و سختی […]

متن این مقاله شاید یکم تند و تیز به نظر بیاد اما باید با یک سری از رسوم جاهلانه قبل از ازدواج برخورد کرد.امروز به سراغ یکی از داغ ترین مباحث ازدواج یعنی ازدواج رفتیم.

حجت الاسلام شهاب مرادی، کارشناس خانواده، ازدواج و جوانان در این زمینه می گوید: وقتی صحبت از ازدواج و سختی ها و آسانی های آن می شود تقریبا یک مسئله در اظهارات اقشار مختلف مردم مشترک است همگی از افزایش چشم گیر و روز افزونِ تجملات و سنگینی مخارج عروسی و بَرج های این سبک زندگی جدید اظهار نارضایتی و نگرانی می کنند اما شگفت آور این است که این اظهارات هیچ تاثیری در تصحیح این بخش نوظهور در سبک زندگی امروزه ایرانیان ندارد و این فرهنگ اسراف و تجمل گرایی روز به روز، رو به گسترش است و دامنه تاثیرش از پایتخت تا دورترین دهِ کوچک، همه را در برگرفته است.

تبدیل ازدواج به یک سنت ناپسند با تهیه اقلام لوکس و غیرضروری

از سوی دیگر برخی از خانواده ها با دریافت وام و مقروض کردن خودشان و تنها برای اینکه بتوانند در میان اقوام خودی نشان بدهند به دنبال تهیه جهیزیه های سنگین می روند در حالیکه آن چیزی که در گذشته مرسوم بوده تهیه تنها بخشی از جهیزیه تازه عروسان آن هم برای کمک به زوجین در اوایل زندگیشان بوده است.

مجید ابهری، کارشناس آسیب های اجتماعی و خانواده در این رابطه معتقد است: جهیزیه یعنی تهیه لوازم اولیه زندگی برای شروع یک خانواده جدید این در حالی است که بعضی از خانواده ها با تهیه اقلام غیر ضروری و لوکس این سنت پسندیده را تبدیل به یک رویه غلط کرده اند و بعضی از والدین و دختران نوعروس اظهار می کنند که در صورت کمبود جهیزیه یا گران قیمت نبودن آن نزد خانواده همسر سرشکشته می شوند.
جهیزیه سنگین

اما امروزه زرق و برق این جهیزیه ها آن چنان زیاد شده است که برخی از خانواده ها هیچ حد و مرزی را برای تهیه آن قائل نیستند البته بخشی از آن هم به مهریه های سنگینی که خانواده عروس تعیین می کند بر می گردد به طوریکه وقتی خانواده عروس توقع مهریه سنگین می کند متقابلا خانواده داماد هم انتظار دارند تا جهیزیه کامل و بدون هیچ نقصی تهیه شود.

جهیزیه کامل با رسوم جاهلانه

جهیزیه های سنگین آمار ازدواج را کاهش داده است

همه این موارد از جمله مواردی هستند که می تواند در ازدواج پسران و دختران مانع ایجاد کنند و آنرا به تاخیر بیاندازند؛ جوانانی که زندگی و جوانی آنها در پیچ و خم برخی از رسم و رسوم های واهی در حال تباه شدن است از این رو ابهری می گوید: در حال حاضر جهیزیه های نامتعارف یکی از عوامل کاهش ازدواج در جامعه شده است، بسیاری از خانواده ها خصوصاً در شهرستان ها، تهیه جهیزیه سنگین به عنوان وسیله ای برای فخرفروشی آنها قرار گرفته است.

در حالیکه با حذف خرید لوازم غیرضروری و صرف آن برای جوانان در آستانه ازدواج می توان مشکل بسیاری از جوانان نیازمند را مرتفع کرد.

وی افزود: بعضی از خانواده ها تصور می کنند با تعیین مهریه های عجیب و یا تهیه جهیزیه های نامتعارف باعث تداوم زندگی فرزندان خود یا افزایش شخصیت آنها می شوند در حالی که نه تنها این تصورات درست نیست بلکه باعث ایجاد گسترش الگوهای غلط اجتماعی شده است تا جایی که آمار ازدواج را کاهش داده است.

خانواده ها از شرکت در مراسم بازدید و رویت جهیزیه خودداری کنند

همچنین مرادی در مورد برخی از رسم و رسوم های نادرست می گوید: به جای فهرست کردن رسوم نادرست و رفتارهای خطای دوخانواده دختر و پسر در یک عروسی -از خواستگاری تا پاتختی- و نقد تک تک موارد، بهتر است خانواده ها از شرکت در مراسم بازدید و رویت جهیزیه خودداری کنند و بگذارید این نوع مجالس را همان انسان هایی شرکت کنند که شبیه برخی زنان حقیر مکه قبل از بعثت هستند و مهم ترین صفت جاهلیت عربی یعنی تفاخر را در خود به وفور دارند همان هایی که وقیحانه ضعف های اقتصادی دیگران را به روی آنها می آورند و مدت ها در مورد نقائص مالی و معیشتی فقرای فامیل و آشنایان شان صحبت می کنند و در مقابل متمکنین و ثروتمندانِ مسرف و مترَف، غرق در حسرتی جانسوز و حسدی بی انتها لب به تملق باز می کنند.
خرید جهیزیه

جهیزیه کامل با رسوم جاهلانه

منفعت جهیزیه های سنگین در جیب سودجویان

شهاب مرادی ادامه می دهد: اغلب مردم برای تن دادن به این رسم های جاهلانه، خودشان را مجبور می بینند تا جایی که حتی برای انجام این نوع خرج و برج های غیر ضروری، پس انداز ۳۰-۲۰ ساله خود را برای عروسی یک فرزند خرج می کنند و حتی از دیگران قرض می گیرند و یا حتی صدقه! و این یک فاجعه اخلاقی است و یک خطای واضح.

وسایل ضروری جهیزیه وسایلی است که نبودش ایجاد مشکل برای زندگی زوج می کند به جز آن، هر چیزی که اضافه خریده شود یا تجمل است یا اسراف بنابراین تهیه جهیزیه با خریدهای غیر ضروری و برپایه مدگرایی، بازار خوبی را برای سودجویان و فرصت طلبان فراهم کرده است، به نحوی که بسیاری از خانواده ها با توجه به تبلیغات و تجمل گرایی هایی که در شبکه های ماهواره ای انجام می شود روز به روز شرایط ازدواج را برای جوانان مشکل تر و فضای مناسب برای سودجویان و فرصت طلبان را فراهم می کنند.
ازدواج

در این میان خانواده هایی هستند که با همان حداقل جهیزیه ها حاضر به تشکیل خانواده هستند اما تمکن مالی آنها این امکان را از آنها سلب کرده است؛ آیا بهتر نیست خانواده هایی که جهیزیه های سنگینی برای فرزندانشان تهیه می کنند با کمی صرفه جویی در این امر بخشی از نیازهای تامین جهیزیه خانواده های کم درآمد را جبران کنند؟/آ

منبع
دوشیزه

This site is protected by wp-copyrightpro.com