کد خبر:8936
پ
ازدواج

ترس از ازدواج

ازدواج رو میشه مرحله ای بزرگ از زندگی دونست که تغییر و تحول زیادی رو در زندگی ایجاد می کنه . تغییر و تحول از دیر باز در انسان ترسی رو ایجاد میکنه که شاید هر انسانی رو از این تغییرات بازداره . به گزارش دوشیزه از آستان، ترس از ازدواج اصطلاحی است که برای […]

ازدواج رو میشه مرحله ای بزرگ از زندگی دونست که تغییر و تحول زیادی رو در زندگی ایجاد می کنه . تغییر و تحول از دیر باز در انسان ترسی رو ایجاد میکنه که شاید هر انسانی رو از این تغییرات بازداره .

به گزارش دوشیزه از آستان، ترس از ازدواج اصطلاحی است که برای توصیف ترس های غیر عادی از تعهد و ازدواج به کار می رود.

ابهام در تصویر آینده
متخصصان علوم رفتاری بر این باورند که  فرد نمی داند در ازدواج با چه چیزی مواجه خواهد شد. خانواده جدید، روابط جدید همه و همه برای کسی که برای خودش خلوتی داشته، مثلا سال ها تنها زندگی کرده، درونگراست یا شخصیت اجتنابی دارد، کابوس است.

دکتر ابراهیم اندرخورا جامعه شناس و مدرس دانشگاه در خصوص یکی از مولفه های ترس از ازدواج گفت: معمولاً برای چنین فردی معمولا ازدواج پیشنهاد نمی شود، مگر آنکه با فردی درست به اندازه خودش درونگرا یا اجتنابی ازدواج کند تا در زندگی مشترک، در عین داشتن فضای دو نفره، به فضای فردی و تنهایی های یکدیگر هم احترام بگذارند. در غیر اینصورت ازدواج یک فرد اجتنابی با فردی عملگرا و فردی درونگرا با یک برونگرا، به شکست منتهی می شود.

ترس از توقف
دکتر اندرخورا ادامه داد: کسی که در مجردی خود در نیمه راه پیشرفت است و برنامه های زیادی برای آینده اش دارد، می ترسد با هر تغییری، از جمله ازدواج، از اهداف خود باز بماند. واقعیت این است که ازدواج به شما ارزش ها و اعتبارهای جدید می دهد و برخی اعتبارهای پیشین را از شما می گیرد. بنابراین، با ازدواج دچار ورشکستگی عاطفی، شخصیتی یا معنوی نمی شوید بلکه ارزش ها و داشته هایتان تغییر می کند.

ترس از صمیمیت
اندرخورا مدرس دانشگاه بیان می کند: این ترس بیشتر در پسران دیده می شود که از نظر روانی یک کابوس به شمار می رود. یک پسر از کودکی در پروسه استقلال روانی خود باید از سد مادر بگذرد، ورود به دنیای مردانه مستلزم این است که از مادر فاصله بگیریم تا پدر و عموها ما را بپذیرند.

وی تصریح کرد: پروسه استقلال از مادر کم کم در جوانی یک مرد مبدل به استقلال از زنان می شود و آنها در ناخودآگاه خود از همه زنان خود را بی نیاز می بینند. این همان نکته مبهم است در شخصیت شناسی مردان که زنان را گیج می کند. شما وقتی در صمیمیت با یک مرد متوجه شدید جلو نمی آید یا عقب نشینی می کند، مثلا تلفن جواب نمی دهد یا جایی می رود و به نامزدش اطلاعی نمی دهد. این ها نشان می دهد که مرد، از حد صمیمیت خودش عبور کرده و فرصت می خواهد تا در خلوت و دوری از شما، خودش را بازیابی کند.

ترس از تکرار تجربیات
کسانی که تجربه ناموفق عاطفی دارند یا در اطرافیانشان شکست های عاطفی ، طلاق، خیانت و کشمکش هایی را در زندگی مشترک دیده اند. آنهایی که از آمار بالای جدایی در جامعه نگرانند و می ترسند مشابه همین اتفاق برای خودشان بیفتد، معمولا دچار ترس از ازدواج می شوند

منبع
دوشیزه

This site is protected by wp-copyrightpro.com